В Україні атмосферу забруднюють близько 8700 промислових підприємств. Про це в коментарі кореспондентові ForUm'у заявила спеціаліст управління екологічного та геологічного моніторингу Міністерства екології та природних ресурсів Лілія Козак.

«Наше повітря забруднюють близько 8700 промпідприємств, лідери серед галузей - це чорна металургія, теплоенергетика, вугільна, нафтогазовидобувна, цементна індустрія. Разом ці 5 промислових напрямів дають майже 90% всього національного обсягу стаціонарного забруднення», - зазначила вона.

За словами експерта, найбільші викиди від стаціонарних джерел спостерігаються в Донецькій області - 34,9% від загального обсягу по країні, у Дніпропетровській - 21,7%, Луганській - 10,8%.

«Боротися із забрудненням можна, зокрема, участю в механізмах Кіотського протоколу. Нагадаю, Україна стала однією з небагатьох країн, які взяли на себе нові обмеження щодо парникових викидів у рамках ІІ етапу дії Протоколу. Так, країна зобов'язалася скоротити викиди парникових газів ще на 20% у порівнянні з 1990 р. І вже не перший рік йде торгівля квотами на їх викиди, в якій у нас досить непогані позиції. Кіотські механізми стимулюють конкретні заводи впроваджувати ефективні екологічні програми, натомість отримуючи гроші і «зелені інвестиції», - підсумувала фахівець.

У свою чергу спеціаліст Державної екологічної інспекції України Ігор Бужак підкреслив, що одну з найбільших небезпек для атмосфери становлять дрібнодисперсні частинки викидів.

«За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), щорічно більше 2 млн чоловік гинуть унаслідок вдихання найдрібніших частинок, присутніх у забрудненому повітрі всередині приміщень і на вулиці. Частинки типу PM10 діаметром 10 мікрометрів або менше, які можуть проникати в легені і надходити в кровообіг, здатні викликати хвороби серця, рак легенів, астму та гострі інфекції нижніх дихальних шляхів», - розповів експерт.

Бужак повідомив, що відповідно до рекомендацій ВООЗ за якістю повітря, середня річна концентрація PM10 становить 20 мікрограм на кубометр (мкг/м3), проте в деяких містах України цей рівень сягає 300 мкг/м3. «Тому ця проблема важлива і для нашої країни. Для її вирішення необхідно адаптувати наше екологічне законодавство до норм Євросоюзу. Адже в ЄС в останні роки вдалося скоротити викиди дрібнодисперсних часток на 35-50% (в різних країнах по-різному)», - зазначив Бужак.

На думку фахівця, цьому сприяло прийняття у 2010 році Директиви про промислові викиди, заходи з контролю якості атмосферного повітря та ін. «Подібні заходи можливі і в Україні, просто потрібен предметний підхід. На даному етапі поставлено завдання до кінця року закінчити адаптацію нормативної бази, і це вже буде важливим кроком вперед», - підсумував він.

Як раніше повідомляв ForUm, Президент України Віктор Янукович заявив, що українці, які проживають на екологічно забруднених територіях, матимуть законодавчий захист.

Андрій Боярунець,

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

215