Унаслідок збільшення частки безготівкових розрахунків банківська система отримає величезний додатковий дешевий ресурс для кредитування економіки. Таку думку висловили експерти під час круглого столу «Розвиток системи безготівкових розрахунків в Україні», повідомляє «РБК».

Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру впевнений, що банки запропонують достатньо низькі тарифи за операції по залученню та проведенню безготівкових розрахунків. До цього їх підштовхуватиме конкуренція за гроші клієнтів.

За оцінками експерта, ресурсна база банківської системи завдяки обмеженню готівкових розрахунків може збільшитися як мінімум на 10%. «Ще один позитив масових безготівкових платежів - банки отримають дешеві гроші, яких сьогодні у них немає. Крім того, в разі обмеження сум готівкових платежів ми побачимо реальні обсяги вторинного ринку квартир, автомобілів», - сказав він.

Володимир Єременко, координатор комітету з питань банківської інфраструктури та платіжних систем Національної асоціації банків України оцінює приріст ресурсів банків ще більш оптимістично: «Банкіри вважають, що наявність в обороті більше 220 млрд готівкових гривень - це перекіс. Якщо хоча б 10% із загального готівкового обігу перейде в безготівкову форму, це відразу подвоїть залишки коштів на рахунках банків. Це розширить можливості кредитування, що створить можливість зростання економіки: створення нових робочих місць, підвищення зарплат, збільшення податкових надходжень і т.д».

У той же час експерти вважають, що Національний банк підійшов занадто м'яко до обмеження готівкових розрахунків. Наприклад, у багатьох країнах Європи діють обмеження в межах 1-2 тисяч євро.

Охріменко вважає, що через п'ять років граничний рівень розрахунків готівкою в Україні можна було б ще скоротити із запропонованих зараз НБУ 150 тис. грн до 50 тис. грн. У свою чергу Єременко пропонує ще більш низький поріг - 20-30 тисяч.

4 березня Національний банк України опублікував проект постанови «Про встановлення граничної суми готівкових розрахунків». Документ пропонує всі платежі понад 150 тис. грн проводити виключно в безготівковій формі. Документ стосується угод фізосіб з підприємствами, а також угод між фізособами, які підлягають нотаріальному оформленню. Пропозиції до документа регулятор прийматиме до 8 квітня 2013 року.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

195