Законопроекти народного депутата від Партії регіонів Євгена Сігала, якими він пропонує заборонити валютні депозити, а також ввести податок на банківські вклади в розмірі 25%, мають слабку аргументацію, вважають експерти.

«У даних ініціативах я не бачу системного підходу, це більше схоже на одиничний випад конкретного депутата, не погоджений з колегами. Скажімо так, ці законопроекти не нові, подібні ідеї вже давно обговорюються фахівцями. Але конкретно ці проекти законів випадають із загальної дискусії, дуже слабка в них аргументація. У нас 450 депутатів і кожен з них може щодня подібні законопроекти ініціювати», - переконаний керівник відділу фінансових досліджень GfK Ukraine Дмитро Яблоновський.

На його думку, зазначені законопроекти через їх непрофесіоналізм викликали незаслужений ажіотаж. «Це навіть на психологічну атаку не схоже, думаю, що ці документи викликали незаслужений ажіотаж», - резюмував Яблоновський, передає «РБК-Україна».

У тому, що зазначені законопроекти не несуть системного характеру, як єдина ініціатива влади, згоден голова Комітету економістів, проректор Європейського університету Андрій Новак. «Подібні ініціативи через їхню абсурдність важко коментувати. У мене ключове питання - яку мету переслідував Сігал, пропонуючи такі законопроекти? Як мені бачиться, це зроблено з міркувань самопіару, бо самі регіонали висловили незгоду з подібними ідеями. Але це не хороший спосіб прославитися, оскільки в сухому залишку ми отримуємо тривогу громадян», - сказав Новак.

На його думку, будь-якими заборонами доларизацію економіки не переможеш. «Якщо займатися дедоларизацією економіки, то так це не робиться, потрібно стимулювати ринок до відмови від інвалюти, щоб люди працювали з гривнею. Заборонами тут нічого не вирішиш. Ну, як можна собі уявити, що сьогодні, коли у тисяч українців доларові депозити, взяти їх і заборонити? Що їм тоді робити - переводити в гривню? Україна так випаде з цивілізованого світу. Що стосується податку на депозити, то такі ідеї сьогодні у багатьох країнах виникають, подібним шляхом на тлі кризи влади намагаються наповнити державні бюджети. Але там йдеться про 1-2%, але ніяк не 25%. Це абсурд!», - підкреслив економіст.

Солідарний з думкою експертів і директор юридичного департаменту Національного банку України Віктор Новиков. Він зазначив, що в цих ініціативах простежується політизація економічних питань. «Керівництво НБУ висловлює стурбованість спробами політизування суто економічних питань. Згадані вище ініціативи, на жаль, є результатом недостатньо глибокого пророблення питань, за якими пропонуються законодавчі новації. Тому Національний банк України закликає політичних діячів ретельно аналізувати наслідки будь-яких законопроектів, внесених за банківською і фінансовою системою, і виходити у своїй діяльності з принципу однозначного пріоритету забезпечення стабільності фінансової системи країни і поваги до її громадян», - сказав Новіков.

Представник НБУ підкреслив, що регулятор у цілому не підтримує вищезгадані ініціативи. «Навпаки, політика Національного банку України спрямована на стимулювання збільшення депозитної бази відповідно до світової практики. Так, тільки за січень-лютий поточного року приріст депозитів фізосіб склав близько 15 млрд грн, що свідчить про зростання довіри до банківської системи», - підкреслив Новіков.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

218