Комісар Європейського Союзу з енергетики Гюнтер Еттінгер вважає логічним створення тристороннього газотранспортного консорціуму за участю України, Європейського Союзу та Росії. Про це він заявив в інтерв'ю «Комерсант-Україна».

«Для ведення газового бізнесу потрібно, щоб хтось виробляв газ, хтось його споживав і хтось здійснював транзит. І логічно, щоб у консорціумі були представлені всі три сторони - продавець, покупець і транзитер. Це буде найкращою гарантією того, що одного разу хтось із трьох не вирішить заблокувати систему і що ваша ГТС залишатиметься затребуваною», - зазначив Еттінгер.

За його словами, європейська сторона може запропонувати Україні тристоронній консорціум, до складу якого увійшли б російський учасник, НАК «Нафтогаз України» з української сторони і європейський бізнес.

Він підкреслив, що для підтримання ГТС України потрібні чималі інвестиції. «Однак при пошуку цих грошей потрібно враховувати зобов'язання України перед ЄЕС, в тому числі щодо забезпечення доступу третіх сторін до ГТС. Це правило стає особливо важливим, враховуючи перспективи промислового видобутку сланцевого газу, а також можливу потребу в реверсному прокачуванні європейського газу. Раніше ваша ГТС була переважно транзитною системою, яка прокачувала російський газ на Захід. Тепер вона поступово перетворюється на гнучку інфраструктуру», - сказав єврокомісар.

Також він заявив, що в чиїй власності буде ГТС - має право вирішувати тільки уряд України. «Якщо Київ вирішить, що ця роль має належати «Газпрому» - окей, чому б і ні? «Газпром» бере участь також в інших трубопровідних проектах, у тому числі на території ЄС. Але в цьому випадку «Газпром» повинен прийняти правила, які діють в ЄЕС. І Україна як член спільноти зобов'язана враховувати це», - підсумував Еттінгер.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

245