Дві третини спадщини в Україні не оформлено заповітами. Щорічно лише близько 30% спадкоємців отримують свідоцтва про право на спадщину за заповітом, а решта 70% отримують право на спадщину за законом, повідомили в прес-службі Міністерства юстиції.

Про це свідчать щорічні статистичні звіти про роботу державних і приватних нотаріусів.

Так, у 2012 році нотаріусами було видано більше 903 тис. свідоцтв про право на спадщину. При цьому лише 279,5 тис. свідоцтв було видано за заповітами, решта, понад 623 тис. свідоцтв, були видані за законом.

Схожа статистика фіксувалася й у попередні роки. Наприклад, у 2011 році за заповітами спадок оформлявся в понад 250 тис. випадків, за законом - 563 тис. випадків.

При цьому практично не користуються популярністю в українців такі форми заповітів, як заповіт подружжя. Наприклад, у 2012 році був укладений лише 191 такий договір.

Майже 10 тис. людей були змушені звернутися до нотаріуса для отримання права власності на частку в спільному майні подружжя після смерті одного з подружжя.

Як відомо, заповіт подружжя складається щодо майна, яке належить їм на праві спільної сумісної власності. У разі складання спільного заповіту частка у праві спільної сумісної власності після смерті одного з подружжя переходить до другого з подружжя, який його пережив.

Не користується популярністю в українців ще одне нововведення Цивільного кодексу - секретний заповіт. Наприклад, у 2012 році було укладено 45 таких заповітів, у 2011 році - 23, зазначають у Мін'юсті.

Сенс секретного заповіту полягає в тому, що до смерті заповідача ніхто не знає, яка його воля. Секретний заповіт відкривається нотаріусом тільки після смерті заповідача у присутності зацікавлених осіб і двох свідків.

Практично не реалізується українцями таке право, як призначення виконавця заповіту. Наприклад, у 2012 році було призначено 5 виконавців заповіту, у 2011 - 21 виконавець заповіту.

Як відомо, виконавець заповіту - це фізична або юридична особа, яка стежить за дотриманням розпоряджень, які містяться в заповіті, і виступає гарантом здійснення волі спадкодавця, наприклад, у випадку, якщо спадкоємець своєчасно не дізнався про відкриття спадщини. Крім того, виконавець заповіту до появи спадкоємця виконує дії по охороні спадщини.

При цьому, як свідчать щорічні статистичні звіти про роботу нотаріусів, українці не часто вдаються і до перерозподілу черговості одержання права на спадкування або зміни часток у спадщині.

Наприклад, протягом 2012 року 53 особи зверталися до нотаріуса з метою зміни черговості одержання прав на спадкування. 383 людини - з метою зміни часток у спадщині. Фактично, кількість таких випадків в сукупності становить менше 0,5% кількості заповітів, які завіряються щорічно.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

320