Уряд повинен провести серйозну роботу з підвищення ядерної безпеки України і посилити систему протидії ядерному тероризму.

Про це заявив секретар Ради національної безпеки і оборони України Андрій Клюєв, коментуючи затвердження Президентом України Віктором Януковичем Національного плану дій на 2013-2014 роки щодо реалізації положень Комюніке Сеульського саміту з ядерної безпеки, повідомили ForUm'у у прес-службі РНБО.

За словами Клюєва, згідно з документом, до 1 липня 2013 року Кабінет Міністрів України має затвердити державний план взаємодії центральних та місцевих органів виконавчої влади на випадок вчинення диверсії щодо ядерних установок, ядерних матеріалів, інших джерел іонізуючого випромінювання, а також радіоактивних відходів.

До 31 жовтня з урахуванням проектної загрози повинна бути проведена державна перевірка систем фізичного захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання та за результатами перевірки виявлені порушення повинні бути усунені, повідомив Клюєв.

Він також зазначив, що Кабінет Міністрів, СБУ, Служба зовнішньої розвідки України та Адміністрація Державної прикордонної служби повинні постійно вдосконалювати систему запобігання незаконному переміщенню через державний кордон України, транзитного перевезення по території нашої країни, обігу або збуту в Україні ядерних матеріалів і радіоактивних відходів.

«План передбачає, що для протидії незаконному обігу ядерних матеріалів та запобіганню можливих актів ядерного тероризму повинна бути посилена міжвідомча координація та розвиток співробітництва з відповідними органами сусідніх держав для забезпечення оперативного обміну інформацією», - сказав секретар РНБО.

За його словами, уряд повинен продовжувати активну співпрацю України у рамках ініціативи Великої вісімки «Глобальна ініціатива щодо боротьби з актами ядерного тероризму». МЗС і СБУ повинні до 1 липня опрацювати питання щодо напрямів співробітництва між Україною та Інтерполом та Європолом у сфері запобігання актів ядерного тероризму, повідомив Клюєв.

Він також зазначив, що Національний план зобов'язує Кабінет Міністрів разом з СБУ та Національною академією наук України раз на рік забезпечити проведення навчань згідно з державним планом взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади на випадок вчинення диверсії щодо ядерних установок, ядерних матеріалів, інших джерел іонізуючого випромінювання , а також радіоактивних відходів.

Секретар РНБО зазначив, що Кабінет Міністрів України повинен постійно проводити актуалізацію відповідно до рекомендацій Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) термінології нормативно-правових актів України з питань фізичного захисту ядерних установок, ядерних матеріалів та радіоактивних відходів.

За його словами, до 3 червня 2013 року КМУ за участю НАНУ повинен затвердити концепцію державної цільової програми розвитку ядерної криміналістики в Україні. Зокрема, має бути опрацьовано питання про створення при Інституті ядерних досліджень НАН України національної експертно-криміналістичної лабораторії і при Національному науковому центрі «Харківський фізико-технічний інститут» - регіональної експертно-криміналістичної лабораторії. Також має бути створена база даних характеристик ядерних матеріалів, джерел іонізуючого випромінювання, захисних контейнерів для зберігання або перевезення джерел іонізуючого випромінювання, а вітчизняні навчальні заклади повинні здійснювати підготовку достатньої кількості фахівців з ядерної криміналістики, повідомив Клюєв. Він додав, що вітчизняні фахівці повинні отримати доступ до міжнародних банків даних щодо ядерної криміналістики.

Секретар РНБО уточнив, що уряд України повинен забезпечувати узгодження заходів з ядерної безпеки із заходами щодо фізичного захисту ядерних установок та об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними матеріалами. Для цього Кабінет Міністрів зобов'язується забезпечувати належне фінансування згаданих заходів і в разі необхідності - вдосконалювати механізм такого фінансування, сказав Клюєв.

Контроль за виконанням Національного плану указом Глави держави покладено на секретаря РНБО України.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

248