До весни 2013 р. має запрацювати механізм банківських фінансових векселів. Про це, як передає кореспондент ForUm'у, заявив директор Департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександр Дубихвіст під час відкритої дискусії на тему «Бюджет і банки: чи може держава допомогти відновити кредитування?».

«Наприкінці минулого року були прийняті зміни до законодавства, згідно з якими банкам дозволено випускати фінансові векселі. Це аналог депозиту. Тільки при депозиті юридична особа укладає договір, і ці гроші лежать певний термін (до закінчення цього депозиту). Це досить незручний механізм. Наприклад, якщо раптом підприємству терміново знадобилися кошти, довірена особа підприємства має прийти в банк і домовитися, тому що, на відміну від фізосіб, які можуть надати вимогу і через 3 дні отримати готівку, підприємство повинне виконувати умови договору. Фактично ці гроші банківською системою заморожені», - сказав він.

За його словами, така система хороша для банків, але не зовсім зручна для юросіб. Він підкреслив, що свого часу банки вийшли з ініціативою повернути систему випуску фінансових векселів.

«Що дає фінансовий вексель? Це відсотковий або безвідсотковий цінний папір. Передбачається, що фінансові векселі будуть таки процентними. Тобто, коли юрособа буде розміщувати депозит у банку, припустимо, на місяць, у неї буде можливість розмістити його на цей період або купити тримісячний вексель. Логіка наступна. Якщо мені терміново знадобляться гроші, то в разі використання векселя, у мене є додаткові можливості: можна прийти в банк і під заставу цього векселя взяти кредит, продати вексель іншому інвестору, або піти в інший банк і взяти інший кредит під цей вексель. Тобто це фактично сек'юритизований депозит. Це депозит, який має певну ліквідність», - пояснив банкір.

За словами Дубихвоста, це спростить юридичним особам механізм управління фінансами.

«Це дозволить банкам подовжити свою пасивну базу, а юрособам більш гнучко управляти своєю ліквідністю. Цей пілотний проект буде реалізований найближчим часом. Протягом цього тижня на сайті НБУ будуть опубліковані положення про обіг векселів. Банки чекають цього інструменту, і це позитивно позначиться на розмірі кредитної ставки - вона знизиться», - підсумував Дубихвіст.

Тетяна Мацур,

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

364