Відкриття церковних просвітницьких установ – цілком нормальна практика. Про це у коментарі ForUm'у заявив політолог, керівник соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко.

«Відкриття суто церковних просвітницьких установ – цілком нормальна практика, яка необхідна для розвитку будь-якої релігійної організації. Але примушувати державні, світські установи в обов'язковому порядку взаємодіяти з релігією – це дуже небезпечна тенденція. Розумієте, у підсумку в Донецьку будуть викладати одні уроки, у Львові – зовсім інші. І це погано закінчиться. Не для священиків, звичайно, ті завжди виживуть, а для країни у цілому», - зазначив він.

Експерт підкреслив, що принцип розділення церкви і держави має двохсотрічну історію, і не варто цю традицію порушувати. «Нехай краще кожна церква своїми силами займається освітою, це буде найбільш правильно», - заявив Небоженко.

У свою чергу, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик вважає логічним надання релігійним організаціям права створювати навчальні заклади.

«З одного боку, логіка у законопроекті №2051 є, чом би релігійним організаціям не створювати при собі навчальні заклади. Тим більше, що це все одно відбувається де-факто – у вигляді семінарій, медресе тощо. Але тут вже йдеться про те, що церкви можуть засновувати вузи, ПТУ, школи, дошкільні заклади, тобто виходити на «зовнішній ринок» освіти. Виникає питання: наскільки це корелює з тим, що у нас церква відділена від держави? А також з рівними правами всіх конфесій», - зазначив він.

Політолог Володимир Корнілов також вважає, що церква повинна мати право відкривати навчальні заклади.

«На певному етапі історії Росії і України церква зіграла важливу роль в освіті та ліквідації безграмотності. Парафіяльні школи були єдиними закладами, завдяки яким діти і могли пізнавати ази грамоти. У багатьох світських країнах є подібні заклади, де вивчають Біблію і т.д. Це дуже тонкий момент, і потрібно не переборщити, не спонукати до заперечення зазубрювання канонів, як було на початку XX століття. Тут необхідно закликати церкву не викликати у дітей відторгнення релігії взагалі», - заявив експерт.

У свою чергу, релігієзнавець Людмила Філіпович допускає, що народні депутати не приймуть відповідний закон.

«Дітей змалечку треба виховувати у дусі віри, любові. Вони повинні розуміти, що таке добре і що таке погано, як потрібно ставитися до природи, до оточуючих. Раніше всім нам пропонували кодекс комуніста. Сьогодні повинна бути альтернатива», - зазначив вона.

За словами Філіпович, у церкві є величезний досвід в організації навчальних закладів. «Адже і першою вчителькою у світі була церква, це вже потім з'явилися світські установи. А в умовах кризи сучасної освітньої системи це буде тільки позитив. Повірте мені, якщо дозволити церкві відкривати школи, вузи, ПТУ, питання корупції або насильства з боку вчителів будуть вирішуватися зовсім з іншої точки зору», - підкреслила експерт.

«Правда, у мене є підозри, що наші депутати не приймуть цей закон, точно так само, як кілька років тому не внесли зміни у закон, згідно з яким школа відокремлена від церкви. Подивимося, на що виявиться здатен нинішній парламент», - підсумувала вона.

Як раніше повідомляв ForUm, у Верховній Раді зареєстрований законопроект №2051, яким пропонується надати право релігійним організаціям створювати навчальні заклади.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

237