Днями стало відомо, що перший заступник голови Верховної Ради Ігор Калєтнік, депутати Ігор Алексєєв і Петро Симоненко (всі - фракція КПУ) пропонують парламенту відновити в Україні смертну кару. Відповідний проект закону №2128 зареєстровано в Раді. Він, зокрема, пропонує шляхом внесення змін до відповідних статей Кримінального кодексу встановити можливість застосування смертної кари як виняткової міри покарання за особливо тяжкі злочини, у т.ч. умисне вбивство (ч.2 ст.115), розбій (пропонується ст.187 доповнити частиною 5), бандитизм (ст.257), терористичний акт (ч.3 ст.258), незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення , пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їхніх аналогів (ч.3 ст.307).

Нагадаємо, відсутність смертної кари є обов'язковою умовою членства країн у Раді Європи. Це і стало однією із причин скасування смертної кари в Україні, де мораторій на виконання смертних вироків уперше почав діяти у 1995 р., незадовго до вступу у цю міжнародну організацію. Втім, через кілька місяців смертні вироки знову продовжили виконувати, дійшовши висновку, що мораторій було прийнято без дотримання належної процедури. Це могло призвести до виключення Києва із Ради Європи, у 1997 р. мораторій на виконання смертних вироків знову почав діяти, і з тих пір в Україні вже нікого не страчували.

29 грудня 1999 року Конституційний суд країни визнав, що смертна кара суперечить Конституції, чим закрив шлях до її відновлення. У зв'язку з цим у 2000 р. Верховна Рада внесла зміни до Кримінального кодексу, якими остаточно вилучила поняття «смертна кара» із офіційного списку кримінальних покарань України. А у лютому 2010 р. Верховна Рада знову відхилила законопроект про відновлення смертної кари за особливо тяжкі злочини.

Про те, наскільки має сенс законодавчо повертатися до цієї теми, ForUm запитав у експертів і політиків.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

632