Місія Міжнародного валютного фонду вдруге за останні два місяці прибула до Києва для перегляду кредитної програми stand-by на загальну суму SDR 10,97 млрд (близько $ 16 млрд). Вчора представники міжнародної організації відкрили перший раунд переговорів з новим Кабінетом міністрів, відсутність якого завадила фонду завершити перегляд програми під час попереднього візиту 11-26 листопада. Основною темою обговорення став проект держбюджету на 2015 рік, пише «Капітал».

Брати участь в узгодженні параметрів нового бюджету будуть і інші міжнародні організації. «Безпосередні підходи до скорочення витрат і до бюджету ми будемо визначати з нашими партнерами з МВФ, Світового банку та інших міжнародних фінансових організацій», - заявив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк вчора під час засідання Кабміну.

В першу чергу новому Кабміну і МВФ треба прийти до спільного знаменника з макроекономічними прогнозами, які будуть закладені у кошторис країни на наступний рік.

Запропонований у вересні і не затверджений парламентом проект держбюджету був розрахований на основі прогнозу реального зростання економіки на 2 % і збільшення номінального ВВП з очікуваного в поточному році 1,52 трлн грн до 1,76 трлн грн. Також у нього була закладена інфляція в розмірі 9,8 % в середньому за 2015 р. і 13 % на кінець року. Саме зростання цін мав забезпечити підвищення доходів на 9,7 %, або на 36,8 млрд грн, - до 414,7 млрд грн. Але з тих пір перспективи помітно погіршилися.

У листопаді уряд ще в старому складі розробив нові - оптимістичний і песимістичний - сценарії. Мінфін на той момент на чолі з Олександром Шлапаком, порушуючи традиції попередників, запропонував закласти в держбюджет саме останній варіант, як повідомив тоді заступник міністра фінансів Денис Фудашкін. Він припускав скорочення реального ВВП на 4,5 %, номінальний ВВП у розмірі 1,72 трлн грн і інфляцію у розмірі 13,4 %. Як стало відомо «Капіталу», аналогічні макропрогнози Мінфін вже на чолі з Наталією Яресько має намір закласти в новий проект бюджету.

МВФ такі макропрогнози повинен схвалити. Прогноз спаду ВВП відповідає тому, який фонд прописував як менш ймовірний песимістичний варіант в кінці серпня. Як уточнювалося в звіті за підсумками першої ревізії програми, скорочення реального ВВП може скласти 4,2 % у разі, якщо спад в 2014 р. складе 7,3 %. Песимістичний прогноз щодо інфляції фонд не уточнював.

Від затверджених макропрогнозів буде залежати і масштаб урізання витратної частини держбюджету. «Перераховуючи бюджет, Мінфін традиційно орієнтується на показник номінального ВВП. Розрахунок на збільшення номінального ВВП з 1,52 млрд грн до 1,72 трлн грн означає, що Мінфін збільшить очікувані доходи держбюджету на 13 % у порівнянні з держбюджетом-2014», - пояснює виконавчий директор «CASE Україна» Дмитро Боярчук. Але таке підвищення доходів малореалістичне. На думку експерта, оптимально було б закласти зростання доходів, що спостерігався в поточному році, тобто близько 5 %. Але чим ближче буде передбачеей зростання доходів до позначки 5 %, тим більше витрат Мінфіну доведеться скоротити.

У Яценюка залишилося зовсім небагато часу, що отримати схвалення проекту держбюджету міжнародними організаціями. «Ми повинні не пізніше 26 грудня прийняти бюджет», - заявив спікер Верховної Ради Володимир Гройсман в ході погоджувальної ради парламенту в понеділок.

Перш ніж подати проект держбюджету до Верховної Ради, Мінфін розраховує на те, що парламент ухвалить зміни до Податкового та Бюджетного кодексів. «Обидві реформи уряд вже прийняв у вівторок, але відправив довносити останні правки. У середу-четвер відповідні законопроекти вже повинні зареєструвати в парламенті», - повідомив експерт з питань місцевих бюджетів Асоціації міст України Олександр Слобожан. Тим часом парламентська коаліція хоче заслухати у п'ятницю в ході години запитань до уряду уповноважених представників Кабінету міністрів з питань формування бюджету на 2015 р., заявив координатор коаліції, керівник фракції «Блок Петра Порошенка» Юрій Луценко.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

112
Туфли осень-зима Everest