У жовтні загальний обсяг виданого Національним банком рефінансування склав понад 10 млрд грн, що на 6,2 млрд грн більше, ніж місяцем раніше. У листопаді ця сума ще збільшиться, пише «Капітал».

Ситуація в банківській системі залишається напруженою, ліквідність розподілена нерівномірно і багато фінустанов відчувають її дефіцит, відзначає радник голови правління «Євробанку» Василь Невмержицький. Відтік вкладів фізичних осіб з системи продовжується, і приріст депозитів юросіб його повністю не компенсує. З початку року гривневий депозитний портфель знизився на 53,2 млрд грн, а валютний - на $ 7 млрд. «НБУ готовий надавати підтримку тим банкам, які ведуть класичну банківську діяльність. І, звичайно, регулятор буде підтримувати найбільші фінустанови, оскільки їх стабільність багато в чому визначає стійкість всієї банківської системи», - говорить Невмержицький. В контексті вищесказаного банкір не виключає, що держава може навіть увійти в капітал одного з найбільших банків.

Згідно з даними Нацбанку, крім звичайного рефінансування, регулятор видав у жовтні і два стабілізаційних кредити на загальну суму 2,5 млрд грн. Як раніше заявляла голова НБУ Валерія Гонтарева, один кредит був виданий на 1,3 млрд грн, відповідно, другий банк отримав 1,2 млрд грн. «Думаю, мова йде про банки з першої або другої групи. Розмір кредиту досить суттєвий», - говорить Невмержицький. Кому видані кредити, НБУ не розкриває. Однозначно підтримки ліквідності потребує Надра Банк, норматив поточної ліквідності на 1 жовтня становив 20,87 % при необхідному мінімумі в 40 %.

Раніше такі кредити отримували ПриватБанк і Дельта Банк. При цьому не видно, щоб стабкредит допоміг Дельта Банку впоратися з відтоком депозитів. Фінустанова обмежила видачу грошей клієнтам у розмірі 1000 грн на день. Ні в банку, ні в НБУ не прокоментували ситуацію з несанкціонованими обмеженнями Дельта Банку.

У цьому місяці банки ще активніше почали брати гроші у НБУ. На 14 листопада обсяги виданого банкам рефінансування вже в два рази перевищили суму, надану за весь жовтень цього року, і склали 15,6 млрд грн.

«Через рішення РНБО, затверджене наказом Президента, про зупинення банками рахунків суб'єктів господарювання на окремих територіях у зоні АТО протягом місяця, можна стверджувати, що банки, в яких були відкриті рахунки таких клієнтів, зіткнуться з додатковими втратами, що негативно впливають в тому числі і на показники ліквідності», - прогнозує начальник відділу рейтингів фінансової сфери рейтингового агентства IBI-Rating Ганна Апостолова. В першу чергу від зупинки обслуговування рахунків понесуть збитки регіональні банки і банки, що активно працюють з корпоративним сектором, адже на сході представлено більшість великих промислових підприємств-позичальників. Також зазнають збитків і банки, що активно працюють з населенням, такі як Ощадбанк, ПриватБанк, оскільки східні області країни - одні з найбільш густонаселених.

«Банківська система точно буде вимагати допомоги з боку держави. Думаю, НБУ продовжить надавати рефінансування класичним банкам і точно не допустить серйозних проблем серед найбільших банків. - каже Невмержицький. - Навіть якщо для цього доведеться повернутися до питання докапіталізації державою».

При цьому НБУ не тільки видає рефінансування, але і абсорбує ліквідність, продаючи банкам депозитні сертифікати. За місяць банки придбали депозитних сертифікатів Нацбанку на суму близько 125,6 млрд грн. Таку величезну суму можна пояснити тим, що найбільшим попитом користуються найкоротші депозитні сертифікати овернайт. Щодня такі сертифікати купували від 12 до 24 банківських установ. Голова Нацбанку Валерія Гонтарева раніше відзначала, що обсяг вилученої у фінустанов гривні на кілька мільярдів перевищує розмір виданого банкам рефінансування.

Перевищення обсягів мобілізації гривневих коштів над обсягами рефінансування є тенденцією останніх місяців, каже Ганна Апостолова. «Протягом тривалого періоду часу можливості кредитування для багатьох банків значно обмежені. Це викликано погіршенням фінансового стану діючих і потенційних клієнтів на тлі економічного спаду, а, отже, і зростанням кредитних ризиків. З тих же причин значно скоротилося інвестування коштів у цінні папери, крім облігацій внутрішньої державної позики. Крім того, погіршення показників ліквідності по деяких установах сприяло закриттю банками міжбанківських лімітів на банки-контрагенти», - підкреслила Апостолова. В таких умовах депсертифікати НБУ є найбільш привабливим інструментом інвестування коштів, адже, по суті, більше банкам вкладати гроші нікуди.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

весна/осень
2591 грн.
90