За 9 місяців 2014 року щодо податкових і митних надходжень, які повинна була перерахувати в бюджет Державна фіскальна служба України, недобір склав 11,5 млрд грн. Навіть з урахуванням секвестру бюджету і постійних, у сторону зменшення, коригувань Мінфіну Держфіск виконав бюджет лише на 95%. До показників минулого року служба недотягнула 4,5 млрд грн (98%). Про це на своїй сторінці в мережі Facebook пише екс-міністр доходів та зборів України Олександр Клименко.

При цьому, за оперативними даними, які є в розпорядженні екс-міністра, невиконання забезпечили як податківці, так і митники. За податковими платежами індикативи в загальний фонд держбюджету за 9 місяців не досягнуті на 7,3 млрд грн (95%). При плані 150,4 млрд грн до бюджету надійшло 143,1 млрд грн. Порівняно з минулим роком податків зібрано менше на 6,8 млрд грн (95,5%). Сума надходжень за податками у вересні склала 15,3 млрд грн. Це не тільки нижче збору серпня, липня, середньомісячних показників цього року, але і на 2,3 млрд грн менше показників минулорічного вересня. Майже так само «сумлінно» відпрацювала і митниця. Недобір склав 4,2 млрд грн (планувалося - 87,5 млрд грн, фактично зібрано - 83,3 млрд грн).

При цьому, як звертає увагу Клименко, типовий аргумент фіскалів - «бо війна», не відповідає істині. По Донецькій і Луганській областях втрати податків у вересні порівняно з минулим роком - 159 млн грн, митних платежів - 778 млн грн. Всього: 937 млн грн.

Ці цифри, на думку екс-міністра, непорівнянні з недонадходженнями податків від великих платників, якими займається Центральний офіс - 1,7 млрд. грн. Також «не спрацювали» у вересні фіскали, наприклад, в Сумській, Івано-Франківській та Чернігівській областях. «Загалом 16 областей України не виконали план вересня за податками. Як результат, жоден з бюджетоутворювальних податків не зібраний в бюджет у повному обсязі!», - зазначає Клименко.

За даними екс-міністра, податок на прибуток виконано всього на 95% - мінус 218 млн грн до плану Мінфіну, і мінус 2,7 млрд грн до показників минулого року. Акцизного податку, навіть незважаючи на значне підвищення акцизів протягом року, недозібрали на 111 млн. грн.

ПДВ виконаний лише на 86% - мінус 1 млрд грн до запланованого. У вересні збір цього податку становив 6,4 млрд грн, що менше середньомісячного факту 2013 року (7,1 млрд грн) і цього року (6,7 млрд грн). «Ясна річ, що ні про яку детінізацію та боротьбу з податковими ямами мова навіть не йде. З початку року податківцями попереджено незаконно заявлених до відшкодування сум ПДВ всього на суму 566 млн грн! Крапля в морі, інакше і не скажеш», - зазначає Клименко.

Щодо єдиного соціального внеску, з початку року фіскали недозібрали більш ніж 4 млрд грн (97% виконання). У вересні надійшло близько 14 млрд грн ЄСВ, що на 3,1 млрд грн менше середньомісячних показників 2013 року! При цьому, як пише екс-міністр, Донецька і Луганська області показники за єдиним внеском у вересні виконали на 107% і 121% відповідно.

На тлі таких «успіхів» на 1 вересня бюджет винен бізнесу вже 65,1 млрд грн. У своєму пості Клименко нагадує, що на 1 січня загальні переплати бізнесу становили 57,6 млрд грн. Тобто зростання бюджетної заборгованості перед платниками податків з початку року зросло на 7,5 млрд грн. При цьому, навіть при випущених 6,7 млрд грн ОВДП, заборгованість держави з відшкодування ПДВ не зменшилася і становить 30 млрд грн, що на рівні початку року.

Про що говорять ці цифри? На думку Клименка вони говорять про те, що економіка не просто стагнує, а ще більше йде в тінь. В умовах невизначеності будь-яка система включає механізми самозбереження в обхід офіційних процедур і норм. Тобто бізнесу простіше і дешевше піти в тінь і платити корупційну ренту, ніж працювати за офіційними правилами. Те ж саме стосується і самих співробітників фіскальних органів.

«Очевидно, - резюмує екс-міністр доходів і зборів, - всі ми втомилися від яскравих гасел і обіцянок. Потрібні дії, результати. Але їх немає. Не тільки в силу повної відсутності професіоналізму, але і бажання працювати. Через позування і самопіар чиновників «нового покоління» Україна втрачає свою фіскальну систему. І не тільки її. Впевнений, шлях вилікування України не в тому, щоб переробити і змусити жити «по-новому» або «по-старому» інших людей. Шлях до зцілення - коли кожен з нас почне займатися своєю справою професійно, жити по совісті і справедливості. Кожен повинен почати з себе - з миру і порядку у власній душі, сім'ї, колективі. Тільки тоді ми зможемо принести мир і благополуччя в нашу країну».

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

весна/осень
1479 грн.
45