Українська фінансова система повертається на рівень розвитку 90-х років. Таку думку в ході круглого столу на тему: «100 днів Гонтарєвої: успіхи та прорахунки нового керівництва НБУ» висловив екс-заступник глави Національного банку України Олександр Савченко, передає кореспондент Forum'у.

«Будучи заступником глави НБУ в 1991-1992 роках, я відповідав за впровадження національної валюти - гривні. І тоді я був категорично проти цього, тому що були складні макроекономічні умови: інфляція, дефіцит бюджету, некомпетентність кадрів були кричущими. Зараз ми повертаємося в 90-ті роки. Мені боляче спостерігати, як дитина, що народилася в Україні, тобто гривня, валиться», - сказав Савченко.

Він пояснив, що є «три якорі», які можуть утримати стабільність банківської системи.

«Для примітивної економіки перший якір - це курс, підтримка курсу, що потребує значних кредитних і золотовалютних резервів. Повинен бути доступ до західного кредитування. Наразі цього немає, ринки закриті, а резерви мінімальні. В таких умовах сподіватися на курс неможливо, інакше Україна збанкрутує», - вважає він.

Другий, за його словами, «якір» - це цінова стабільність, так зване інфляційне таргетування.

«Але якщо використовувати його (інфляційне таргетування, - Ред.) як якір стабільності монетарної політики, то потрібна майстерність гравців. Це стосується Національного банку України та економічного блоку уряду. На жаль, нині рівень кадрів перебуває на рівні 1991 - 1992 років. Їм потрібно пояснювати ази, а це неможливо в кризовій ситуації», - вважає Савченко.

«Третім якорем», на думку Савченка, є емісія.

«Можна контролювати не курс та інфляцію, а емісію. В африканських країнах - це дієвий механізм, але НБУ разом з економічним блоком уряду примудрилися не контролювати жоден з якорів, і з гордістю заявляють: ми не контролюємо ні курс, ні інфляцію, ні емісію. Будь-які забаганки і популізм уряду вирішуються за допомогою НБУ. Є емісія не через купівлю валюти, а через рефінансування банків та уряду. Всі проблеми уряду і НАК «Нафтогазу» вирішує друкарський верстат. В таких умовах колапси банківської системи - це справа часу», - прогнозує екс-заступник НБУ.

Тетяна Григор'єва, ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

47