Ризик дефолту України в осяжному майбутньому досить високий. При цьому шанси уникнути банкрутства залежать не стільки від дій українського уряду, скільки від поведінки кредиторів - Росії і МВФ. Про це пише Financial Times, посилаючись на розрахунки, підготовлені Габріелем Стерном з Oxford Economics.

На думку видання, найбільша загроза наразі полягає в тому, що Росія може скористатися своїм правом пред'явити до дострокової оплати облігації на $3млрд.

Куплені Росією цінні папери були випущені на умовах, що співвідношення боргу і ВВП України не може перевищувати 60 %. У травні в України з'явилася дворічна програма МВФ, що передбачає отримання $ 17 млрд. Тоді співробітники фонду порахували, що співвідношення боргу і ВВП зросте з 45 % в цьому році до 60 % через чотири роки (тобто після погашення зобов'язань перед Росією). Але, як показує Стерн, ці прогнози вже застаріли, оскільки гривня впала до 13 UAH / USD.

«Якщо українська валюта буде торгуватися в межах 10-11 UAH / USD, наслідки для банків, компаній та домогосподарств будуть прийнятними. Але баланси сильно постраждають, якщо курс закріпиться в межах 12-13 UAH / USD» - пророкує експерт.

На його думку, зростає загроза, що доведеться допомагати банкам розрахуватися з їхніми боргами в іноземній валюті. Також зростає ризик збільшення державного боргу навіть без урахування економічних руйнувань від конфлікту на сході.

Як пише Financial Times, в кінцевому підсумку власникам українських облігацій можуть запропонувати погодитися на неповну виплату або продовження строку обігу паперів.

При цьому, на думку Габріеля Стерна з Oxford Economics, головний аргумент проти оголошення дефолту наразі полягає в тому, що поки немає критичної кількості облігацій, що підлягають негайній оплаті - відносно небагато цінних паперів потрібно буде погасити в цьому і наступному році. Однак Москва може прискорити виплату і вимагати її у будь-який момент, викликавши перехресний дефолт за іншими облігаціями, відмовившись від реструктуризації.

У той же час, на думку видання, навіть якщо Україні вдасться уникнути дефолту в короткостроковій перспективі, це буде означати лише те, що власники інших українських облігацій піддаються більшому ризику в довгостроковій перспективі. Борги України постійно зростають і погашаються тільки за рахунок нових позик. А це постійно збільшує ризики інвесторів.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом