Адміністрація Президента має намір ще на місяць відкласти спрямування до Верховної Ради пакета документів для ратифікації Угоди про асоціацію з ЄС. За цей час в АП сподіваються заощадити 280 млн грн. Однак можливий розпуск парламенту Президентом робить перспективи процесу ратифікації Угоди ще більш туманними, пише «Капітал».

Вчора відбулося засідання комітету Верховної Ради з питань євроінтеграції, на якому депутати обговорили затягування процесу ратифікації в парламенті Угоди про асоціацію з Євросоюзом, яку Україна підписала ще 27 червня.

Грузія і Молдова, які підписали цього дня аналогічні документи з ЄС, уже провели відповідні процедури в своїх парламентах, але українські депутати поки залишаються без роботи.

«На порядку денному роботи парламенту немає питання про ратифікацію Угоди з ЄС ні на цьому пленарному тижні, ні на наступному - 12-16 серпня. Це небезпечний момент, адже існують ризики розпуску парламенту Президентом, і тоді питання ратифікації взагалі зависне в повітрі», - заявив голова комітету Григорій Немиря («Батьківщина»). За його словами, саме аргумент попрацювати над питаннями євроінтеграції став підставою для скасування депутатами літніх канікул. «Вже минув перший місяць, а ніяких рішень немає, працювати немає над чим», - сказав він.

Присутній на засіданні директор департаменту Міністерства закордонних справ з питань ЄС Всеволод Ченцов повідомив, що зовнішньополітичне відомство отримало від уряду узгоджений пакет документів, але поки не передавало його Президентові для внесення в Раду. На його думку, низка положень Угоди про асоціацію потребує розробки і затвердження окремих порядків, що стосуються їх застосування на практиці, і відповідні питання опрацьовуються.

Але головна причина затягування подачі документів до парламенту, найімовірніше, фінансові ризики для українського бюджету, який може недорахуватися надходжень від зниження ввізного мита для європейських товарів, так і від економічних санкцій з боку Росії, до яких та погрожує вдатися після ратифікації угоди Радою. «Сьогодні йде вибір між поганим і більш-менш адекватним сценарієм», - підкреслив Ченцов.

Видання зазначає, що саме від ратифікації в Раді залежить набуття чинності тимчасового застосування угоди про зону вільної торгівлі. Зараз ЄС в односторонньому порядку запровадив пільговий режим для українського експорту, а для початку роботи ЗВТ достатньо буде успішного голосування українських депутатів.

За підрахунками АП, втрати України від ратифікації Угоди з ЄС і набуття чинності тимчасового застосування ЗВТ становитимуть близько 280 млн грн на місяць. Тому й прийнято рішення затягнути ратифікацію Угоди до кінця літа. «На терезах сьогодні, з одного боку, вимога негайної ратифікації, а з іншого - 500 млн грн, які ми втрачаємо, якщо угода буде негайно ратифікована. Ці 0,5 млрд грн можуть піти на армію, якій кошти зараз дуже потрібні», - заявив на засіданні комітету Ради заступник глави АП Валерій Чалий, що відповідає в Адміністрації за зовнішню політику. За його словами, АП консультувалася з бізнесменами, в результаті чого було прийнято рішення не поспішати з ратифікацією угоди. «Ризику втрати угоди, якщо ми не ратифікуємо негайно, я не бачу, а ризик втрати півмільярда гривень бачу», - підкреслив Чалий. В АП сподіваються ратифікувати Угоду про асоціацію з ЄС до вересня, уточнив співрозмовник. Однак конкретної дати внесення документів до Ради у Президента не називають.

Член делегації України на переговорах з ЄС у 2007-2010 рр. Вадим Трюхан називає саме кінець серпня крайнім терміном. Нині Євросоюз відкрив свої ринки для України в односторонньому порядку, і цей режим діятиме до 1 листопада, зазначив він. Якщо до кінця літа наша країна не ратифікує угоду, то буде розрив між відкриттям ринків ЄС і застосуванням зони вільної торгівлі. Колишній глава секретаріату президента Олег Рибачук бачить іншу проблему в затягуванні процесу ратифікації Україною. «Поки ми тягнемо з ратифікацією, низка країн ЄС можуть змінити свої позиції щодо питання співпраці з Україною», - сказав він. Як приклад Рибачук навів затягування подачі Україною заявки на приєднання до плану дій з підготовки до членства в НАТО. У підсумку на грудневому саміті НАТО в Брюсселі питання приєднання України до ПДЧ не мало позитивного рішення.

Нагадаємо, 27 червня Україна підписала Угоду про асоціацію та заключний акт з Європейським Союзом.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом