Дотепер столичний ринок нерухомості перебував у деякій подобі коми. Не знаючи, чого чекати від завтрашнього дня, жителі міста не поспішали проводити якісь операції з житлом, до кращих часів, так би мовити. Але кома, так само як і будь-який інший стан, не може тривати вічно - «пацієнт» або видряпується, або йде в інший світ.

Що стосується купівлі-продажу квартир, то з початком літа ситуація, загалом, не особливо змінилася. А ось в сфері оренди житла намітилося пожвавлення. Київ потроху повертається до звичного ритму життя, адаптуючись під змінені реалії, надаючи ріелторам шанс надолужити згаяне, ну або заново вчитися виживати. До речі, в тих самих умовах опинилися і потенційні мешканці столиці.

У тому, що і в який бік змінилося, на ринку оренди житла в столиці, а також які перспективи очікують наймачів, розбирався ForUm.

Питання грошей

Чи не перше, що завжди цікавить людину, котра має намір винайняти квартиру в Києві, це, звичайно ж, ціна питання. Погана новина в тому, що період падіння вартості довгострокової оренди вже минув. Але є й хороша - істотне зростання цін очікується лише через місяць-два.

«Вартість оренди квартир у Києві за останній місяць незначно підвищилася. Якщо на початок червня середня вартість місячної оренди становила 506 доларів США, то на початок липня вона зросла на 5,8% - до 539 доларів. Порівняно з липнем минулого року середня вартість житла в Києві, яке орендується, знизилася на 19,5%. Згідно з даними моніторингу ринку нерухомості, найдорожчим залишається житло у Печерському (903 долара) та Шевченківському (798 доларів) районах. Найнижчі середні ціни у Деснянському (357 доларів) і Дніпровському (430 доларів) районах. До того ж найбільш популярними для оренди залишаються невеликі одно- та двокімнатні квартири», - повідомив Forum'y президент Асоціації фахівців з нерухомості України (АСНУ) Сергій Злидень.

Експерт також пояснив, зниження цін на оренду житла в доларовому еквіваленті порівняно з минулим роком пов'язане і з девальвацією гривні, і з небажанням клієнтів ріелторів платити більше. У цій ситуації сильно програвали власники житла, які вирішили перерахувати орендну плату за новим курсом. Через низький попит вони просто залишилися біля розбитого корита, тобто без мешканців. Це змушувало орендодавців знижувати ціни в гривні до того рівня, на якому вони були до підвищення курсу долара.

Також в АФНУ називають зростання попиту та цін на оренду житла незначним, попутно відзначаючи позитивні тенденції. Пов'язують це з нормалізацією життя в столиці і притоком переселенців із зони АТО, яким потрібно десь жити.

Варто також зазначити, що середня ціна на ринку не означає відсутності дешевших варіантів. Столичні ріелтори стверджують, що, не докладаючи титанічних зусиль, зараз можна знайти однокімнатну квартиру, за проживання в якій просять трохи більше 2 тисяч гривень на місяць.

«Ціни стартують, грубо кажучи, від 2,5 тисяч гривень. Є, звичайно, варіанти і по 2,2 - 2,3 тисячі. Якщо є час, то з підбором проблем не буде», - розповідає співробітник агентства з нерухомості Олег.

Щоправда, тут є один нюанс. Часто крім орендної плати мешканцям ставлять за обов'язок оплачувати і комунальні послуги, які суттєво подорожчали. Тому ріелтори радять заздалегідь дізнатися у господарів, скільки саме доведеться щомісяця викладати за світло, воду та інші «блага цивілізації» від вітчизняного ЖКГ, щоб не опинитися в програші.

Особливості національного пошуку

Криза на ринку благотворно вплинула на становище тих, хто зараз шукає житло. Власники квартир стали більш згідливі і менш вимогливі до мешканців. «Знаєте, зараз господарі перестали «закручувати гайки». З'явилося багато таких, що готові і сім'ю з маленькою дитиною взяти, і проти домашніх тварин стали менше заперечувати. Деякі навіть ремонти спеціально почали робити, щоб здати вигідніше. Не можу сказати, що ось всі прямо поголовно стали такими хорошими. Бувають випадки, коли господарі не те, що ремонт робити, лампочки міняти своїм коштом не хочуть. Але поки попиту взагалі не було ніякого, розумні люди замислилися. Грошей усі хочуть, а клієнти вимогливі», - ділиться своїми спостереженнями ріелтор Людмила.

Що стосується методів пошуку, то найбільше можливостей на сьогодні надає інтернет. У мережі можна досить оперативно відшукати й агента з нерухомості, і безпосереднього власника житла. Останнє, звичайно, складно, але, в принципі, реально. Річ у тім, що на популярних спеціалізованих сайтах перебувають переважно посередники. І підпис «пропозиція від господаря» ще нічого не гарантує. Самі ж ріелтори працюють за кількома схемами. Наприклад, клієнту продають базу даних, яка оновлюється кілька разів на добу. У цій базі містяться пропозиції та контакти орендодавців. Посередник не ходить на перегляди, але «веде» клієнта до моменту заселення. До того ж з наймачів не беруть комісійні, а платити потрібно тільки один раз - за доступ до баз даних. Середня вартість такої послуги - 200-300 гривень. Втім, активно працюють і «класичні» ріелтори. Але за їхні послуги під час укладання контракту на проживання потрібно буде заплатити комісію в розмірі 50-60% від вартості місяця проживання.

Також, останнім часом популярними стали пошуки житла через соціальні мережі. І саме тут, як ніде, зростає ймовірність вийти безпосередньо на господаря, минаючи посередницькі мережі. Оголошення за типом «винайму/здам житло» розміщують в спеціальних групах або ж на особистих сторінках, додаючи прохання поділитися записом із друзями. До речі, в тих же соцмережах шукають і «співмешканців», з якими можна було б поділити всі тяготи орендної плати. Єдиний нюанс полягає в тому, що шанси на успіх тут прямо пропорційно залежать від кількості «друзів» у списку контактів.

Дожити до осені

Незважаючи на все описане, гравці ринку нерухомості чекають приходу вересня, з яким пов'язують великі сподівання. За всіма прогнозами виходить, що вже з кінця серпня і попит на житло, і ціни на нього стануть вищими.

«У нас вересень вважається піком сезону. Приїде багато студентів. Ціни, як правило, падають десь в межах Нового року. А протягом серпня-жовтня ціни зростатимуть. Орієнтовно до кінця серпня ціни зростуть на 300-500 гривень на місяць», - вважає ріелтор Олексій.

«До осені до Києва, як правило, повертаються «старі» і приїжджають «нові» студенти, яким потрібно десь жити. Також збільшується ділова активність у місті, яка призводить до зростання попиту на житло. Тому ми можемо очікувати звичного сезонного підвищення вартості житла, яке орендується. Проте серйозних змін на ринку не відбудеться», - прогнозує Сергій Злидень.

Також, аналітики ринку вважають, що однією з основних тенденцій осені буде прагнення орендодавців повернутися до «старих» доларових цін. З іншого боку, ймовірність такого результату залежатиме виключно від стану економіки України. Всерйоз говорити про повернення доларової вартості довгострокової оренди житла на докризовий рівень можна буде тільки, коли на той самий рівень повернуться заробітні плати.

Що ж, як бачимо, вимушена «кома» пішла столичному ринку на користь. Принаймні, в деяких аспектах. Звичайно, жадібні господарі, які плекають надію здати напівзруйновану квартиру без меблів за ціною пентхауса на Мангеттені, нікуди не поділися. Але «пацієнт», все ж, швидше живий, ніж мертвий.

Валентина Дудко, ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

621